Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

День Конституції Польщі

0
3 тижні ago
День Конституції Польщі

Цікаві факти про День Конституції Польщі

День Конституції Польщі відзначають 3 травня як велике національне свято.

Конституція прийнята 3 травня 1791 року, вважається однією з перших європейських конституцій. Цей документ регулював правовий лад Речі Посполитої та забезпечував рівність прав міщан і шляхти, а також захищав селян від панщини.

Конституція містила 11 статей та розподіляла владу між законодавчою, виконавчою і судовою гілками влади. Серед назв статей були такі як “Панівна релігія”, “Шляхта, землевласники”, “Король, виконавча влада”, “Навчання королівських дітей” та інші.

Відповідно до Конституції, Річ Посполита була конституційною монархією, де “Король панує, але не управляє”. Право голосу мали лише власники землі або військові, а селяни були називані “джерелом найбільших багатств країни”.

Основною релігією країни було визначено римо-католицьку, а відступництво від неї рівнялося зі злочином. Трон і посади в Сеймі могли обіймати тільки католики.

Чому День Конституції Польщі відзначають 3 травня?

Свято Конституції 3 травня було запроваджено негайно після прийняття документа 5 травнДень Конституції Польщія 1791 року на Чотирирічному сеймі в Польщі. У 2023 році минуло 232 роки з того часу.

Основними ідеологами Конституції 3 травня були король Станіслав Авґуст Понятовський, граф Іґнацій Потоцький та Гуґо Колонтай, відомий політик і публіцист.

Польський документ, прийнятий 3 травня, був першим в Європі та другим в світі (після Конституції США 1787 року) письмовим конституційним актом.

На жаль, 23 листопада 1793 року цю конституцію було скасовано після втручання російських військ на Гродненському сеймі. Традицію святкувати День Конституції відновили лише 29 квітня 1919 року.

Пізніше, гітлерівцями та комуністичною владою Радянського Союзу, це свято знову було заборонено. До 1989 року саме 3 травня відбувалися масові протести проти влади. Офіційне святкування Дня Конституції 3 травня відновили лише 6 квітня 1990 року.

Конституція 3 травня є одним із важливих компонентів довготривалої спадщини у відносинах між Польщею та Литвою. Сьогодні обидві країни об’єднують свої зусилля для зміцнення світової безпеки. Вони також підтримують Україну, яка активно виступає за свій суверенітет та територіальну цілісність у боротьбі проти російської агресії та окупації.

День прапора Польщі: історія та традиції https://uineu.org/2024/05/02/den-prapora-polshhi-istoriya-ta-tradycziyi/

Українці активно купують житло у Польщі https://uineu.org/2024/04/25/ukrayinczi-aktyvno-kupuyut-zhytlo-u-polshhi/

Польський режисер зняв фільм про Путіна https://uineu.org/2024/04/25/polskyj-rezhyser-znyav-film-pro-putina/

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *