Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Український фермер побудував сучасну ферму

0
2 місяці ago
Український фермер побудував сучасну ферму

Український фермер побудував сучасну ферму: читайте у статті

Український фермер Олег Науменко за 5 місяців спільно з польськими партнерами побудував сучасну ферму на гідропонному зрошенні в Польщі. На площі 6 гектарів вони займаються вирощуванням малини, а також планують розширити свою діяльність на вирощування ожини.

Олег Науменко, співзасновник СВК “Ягідки” та Berry farm “BigRed”, протягом кількох останніх років активно займався вирощуванням органічної лохини в Україні. Його партнерство з польськими компаніями вилилося у створення великого ягідного господарства, яке постачало лохину як на внутрішній, так і на зовнішній ринок.

Попередньо ознайомившись з місцевим ринком та запитами споживачів, Науменко вирішив розширити свій бізнес в Польщі. За короткий термін він зміг збудувати сучасну ферму для вирощування малини, що стало можливим завдяки плануванню та підготовчим роботам.

Олег впевнений у своїх можливостях та хоче увійти до топ-5 найкращих ягідних господарств Польщі. Він розраховує на виробництво від 100 до 200 тонн малини за сезон, а також експериментує з вирощуванням ожини, використовуючи нові сорти, що відрізняються своєю солодкістю та транспортабельністю.

Він дав інтерв’ю для kurkul.com та розповів про свій шлях створення того, що має на сьогоднішній день:

Олег Науменко поділився складовими свого піврічного аналізу, головна ідея якого полягає у вирощуванні малини преміум-класу, яка приносить врожай вже не перший рік. “Не потрібно чекати 5-6 років для отримання прибутку як з іншими культурами. Він поставив перед собою завдання отримувати прибуток вже з першого року після запуску проєкту. Також важливу роль відіграє те, що в Польщі недостатньо фермерів, які можуть запропонувати продукцію преміум-класу. У Європі зменшується інвестування у великі фермерські проєкти, і поляки не поспішають інвестувати у них. Таким чином, конкуренція на ринку подібних фермерських господарств тут фактично відсутня. Ми виявили високий попит на продукцію, але недостатню кількість продукції на ринку. Це створює для нас нові можливості” – поділився український фермер.

Переосмислення польських стереотипів щодо українцівУкраїнський фермер побудував сучасну ферму

Відповідаючи на питання: Як реагують в Польщі на вас, українця, який створює тут бізнес? Олег Науменко відповів:  “кожен раз, коли я їду на автомобілі з українськими номерами, кожен другий каже: “Повертайся додому до війни”. У Польщі працює ефективна пропаганда, яка поширює уявлення, що українці — це безпритульні особи, яких треба годувати, і це бідність, яка приїхала забирати у поляків останні гроші. Таку обстановку створила стратегія правої радикальної партії PIS, яка за вісім років перетворила Польщу на країну ворожнечі.

Проте, серед польських фермерів, з якими ми співпрацюємо, є ті, з ким ми розвиваємо наш бізнес. Це адекватні фермери, які інтегруються в європейський ринок. Вони справжні професіонали, володіють 15-20 гектарами землі, де вирощують ягоди. Вони кооперуються, щоб виробляти продукцію для експорту. Це люди, які вільно володіють англійською, німецькою мовами, відвідують конференції, виставки та форуми по ягодах у різних країнах світу. Ми співпрацюємо з цими людьми, які розуміють наші потреби, і ми розуміємо їхні.”

Де розташована ферма українського фермера?

Бізнесмен каже, що обирав місцевість з урахуванням клімату, кількості опадів, сонячної радіації, логістики до Європи та розміщення партнерських баз для зберігання, сортування та охолодження продукції. Також бралось до уваги можливість підключення до комунікацій (світло, вода, каналізація тощо). Важливим був і якісний ґрунт. Для ягід потрібен більш піщаний ґрунт, який краще дренує воду.

Ферма знаходиться у Великопольському регіоні поблизу міста Познань, за 240 кілометрів від Берліна. Тут земля має змішаний склад, з глиною та піском або глиною та чорноземом, що не є найкращим для вирощування ягід. Тому довелося інвестувати більше в систему дренажу. Земля взята в суборенду у поляка- орендаря. Адже українцю отримати вигідну ціну на землю в Польщі нереально. Вартість землі для покупки коливається від €2,5 тис. до €50 тис. за гектар. Середня ціна становить близько €10-20 тис. на гектар. Польське законодавство забороняє нерезидентам країни купувати землю. Це стосується не лише українців.

Можливості для  бізнесу в ПольщіУкраїнський фермер побудував сучасну ферму

Олег Науменко каже, що для поляка в Польщі є значно більше можливостей, ніж для українця в Україні. Тут менше маніпуляцій і більше прозорості. Ніхто не намагається втягнути у корупційні схеми, як це може бути в Україні. Законодавчі умови схожі на ті, що й в Україні, але виконати їх у Польщі значно простіше.

Польські фермери мають свої переваги у кредитуванні і лізингу, а також отримують підтримку від місцевої та центральної влади. До нещодавніх страйків, фермерів у Польщі поважали й підтримували. Але ці події дуже підірвали їх довіру серед місцевих жителів.

Реєстрація фірми, внесення статутного капіталу, відкриття банківського рахунку — це все відбувається швидко. Але є і свої виклики, наприклад, мовний бар’єр.  Ще одна проблема — складання якісної команди. Не лише знахідка сезонних працівників, а й середнього керівництва. Зараз команда Олега складається з восьми українців: керівника, менеджера проєкту, тракториста, головного механізатора, агронома, менеджера з персоналу, логіста та спеціаліста зі збору ягід. Вони приїхали до нас з України під час оголошення про вакансії, але збір такої команди зайняв багато часу через різні обставини.

Щодо бізнесу, тут великий акцент на відкриття меж з іншими країнами, що створює додаткові можливості. Знаходячись у Польщі, можна експортувати продукцію без проблем у Данію, Нідерланди та інші країни.

Чи є дійсно український виробник конкурентом для польських фермерів?

На ринку конкурують заморожені ягоди. Проте проблема полягає в тому, що в Польщі немає багато великих господарств, які б займалися вирощуванням ягід. Наприклад, якщо у фермера є гектар малини, він сам збирає врожай, купує паливо в невеликих обсягах, і в наслідок цього має високу собівартість. Отже, для маленьких господарств важко досягти прибутковості. Такий фермер не може конкурувати з великими підприємствами.

Полякам починають набридати протести фермерів: https://uineu.org/2024/04/09/polyakam-pochynayut-nabrydaty-protesty-fermeriv/

Україна передає надлишки електроенергії до Польщі: https://uineu.org/2024/04/10/ukrayina-peredaye-nadlyshky-elektroenergiyi-do-polshhi/

Афера українців у Польщі на $150 000: https://uineu.org/2024/04/10/afera-ukrayincziv-u-polshhi-na-150-000/

 

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *