Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Хто підтримує студентів із Росії?

0
2 місяці ago
Хто підтримує студентів із РосіїХто підтримує студентів із Росії

Хто підтримує студентів із Росії?

Хто підтримує студентів із Росії
Хто підтримує студентів із Росії

Хто в Німеччині підтримує студентів із Росії та Білорусі? Після російського повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році наукові зв’язки Німеччини з Росією та Білоруссю були перервані. DW дізналася, чи можна студентам і вченим з РФ і РБ зараз отримати німецьку стипендію. Ембарго на наукове співробітництво з Росією і Білоруссю стало реакцією на повномасштабну війну, розв’язану проти України. Офіційні зв’язки перервані, а що стало зі стипендіальною підтримкою тих, хто хоче приїхати до Німеччини?

Стипендії DAAD

Найбільша організація, що виділяє стипендії – Німецька служба академічних обмінів DAAD. Після російського вторгнення в Україну 2022 року DAAD, як і багато німецьких наукових організацій, перервала контакти з офіційними інституціями в Росії. Однак ця організація не закрила своє представництво в Москві – сюди, як і раніше, можуть звернутися студенти та науковці, які хочуть потрапити до німецьких вишів. «Індивідуальна академічна мобільність із Росії в Німеччину буде і надалі підтримуватися індивідуальними консультаціями та пропозиціями про фінансування», – повідомили DW у прес-службі DAAD. Таке рішення тут називають «одним з останніх мостів для громадянського суспільства».

У 2022 році, включно з періодом після початку війни та заморозки співпраці, стипендію DAAD отримали 500 росіян. Для порівняння у 2018 році з Росії було 4000 стипендіатів. Однак у скороченні їхнього числа зіграла роль і пандемія, яка загалом вплинула на інтенсивність академічних поїздок, вказують у DAAD. До слова, німці брати участь в академічному обміні з РФ і претендувати на стипендію цієї організації зараз не можуть – це вже політичне рішення. Даних про росіян за 2023 рік поки що немає, але, як зазначають у пресслужбі, представництво в Москві свідчить про збереження в них великого інтересу до навчання та наукової роботи в Німеччині, незважаючи на труднощі з візами та логістикою. Літні курси, післядипломне навчання, пропозиції для аспірантів і науковців, – усі стипендіальні програми перераховані тут.

Щодо Білорусі, то офіс цієї організації, закритий з ініціативи білоруської влади, все ще не працює. Проте студенти з цієї країни можуть подавати заявки на всі стипендії DAAD, що передбачають перебування в Німеччині.

Перелік стипендіальних програм наведено на англомовному сайті цієї організації.

Стипендії Фонду імені Гумбольдта

Фонд імені Александра фон Гумбольдта надає підтримку іноземним вченим на найрізноманітніших етапах кар’єри і виділяє гранти на роботу над науково-дослідницькими проєктами в Німеччині. У Росії фонд більше не проводить заходів із залученням його коштів, співробітництво з російськими інститутами перервано, але, як повідомляють у його прес-службі, він і зараз підтримує контакт із колишніми стипендіатами. Щоправда, вони не можуть розраховувати на допомогу фонду в закупівлі книг або обладнання, але індивідуальне спілкування триватиме. «Наука була і залишається для нашого фонду інструментом діалогу і дипломатії», – зазначають у фонді.

Росіяни і білоруси можуть, як і раніше, подавати заявки на стипендії від цієї організації, відбір при цьому став більш ретельним. Єдиний виняток – стипендія федерального канцлера: участь росіян у цій програмі після лютого 2022 року було припинено. Вчені, яким довелося покинути РФ через критичне ставлення до війни, також можуть розраховувати на підтримку Фонду імені Гумбольдта. Для них існує проєкт «Ініціатива імені Філіпа Шварца» (Philipp Schwartz-Initiative), за умовами якого науковець має сам знайти приймаючу організацію – виш або науковий інститут – і вже через неї подавати заявку на стипендію. Усі чинні правила поширюються і на Білорусь.

Стипендії політичних фондів

Фонд імені Конрада Аденауера, близький до Християнсько-демократичного союзу (ХДС), не перервав стипендіальну підтримку росіянам і білорусам, які планують навчання в магістратурі німецького вишу або написання наукової дисертації в Німеччині. Як і в разі стипендіатів з інших країн, тут звертають особливу увагу на їхню відповідність демократичним цінностям фонду. Академічна успішність і професійні навички, інтерес до суспільно-політичних подій і волонтерська діяльність належать до важливих критеріїв. Окремо передбачені стипендії для журналістів та представників творчих професій. Наступний крайній термін подання заявок – 15 липня 2024 року.

Фонд імені Генріха Бьолля, що поділяє цінності партії «Союз-90»/«зелені», також нічого не змінив у стипендіальній підтримці росіян і білорусів. Як і інші іноземні студенти, вони можуть подати заявку двічі на рік – до 1 березня і 1 вересня. Наразі стипендію отримують 12 росіян.

Водночас на стипендії Фонду імені Фрідріха Еберта, близького до Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН), поки що студенти з Росії розраховувати не можуть. Після внесення цієї організації до реєстру небажаних у Росії фонд не може сказати, що буде зі стипендіальною підтримкою. Наразі, як повідомили в його прес-службі, тут з’ясовують юридичні питання.

Джерело даних: dw.com

Наша читацька рекомендація:

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *