Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Гамбурзький музей повернув голову Будди

0
1 місяць ago
Гамбурзький музей повернув голову БуддиГамбурзький музей повернув голову Будди

Гамбурзький музей повернув голову Будди

Мармурова голова Будди була незаконно вилучена нацистами 1941 року і придбана Етнологічним музеєм у Гамбурзі. Так до 2018 року називався сьогоднішній Музей MARKK (Museum am Rothenbaum – Kulturen und Künste der Welt), збори якого присвячені культурі й мистецтву різних країн і є одними з найобширших у Європі. Цей артефакт заввишки 45 см і вагою 20 кг був створений у період між XIV і XVII століттями і, імовірно, привезений з Китаю. Спочатку він перебував у власності у берлінського колекціонера єврейського походження Йоганни Плошицкі (Johanna Ploschitzki), яка емігрувала 1939 року до США, щоб уникнути переслідувань нацистів. Наразі його передали адвокатам її спадкоємців, як повідомило у вівторок, 11 червня, інформаційне агентство KNA.

Гамбурзький музей повернув голову Будди
Гамбурзький музей повернув голову Будди

Голову Будди видали за “старий горщик”

“Я попросила вибачення у спадкоємців пані Шеєр-Плошицкі за стратегію приховування, яку музей проводив у 1950-х роках, і дуже шкодую, що їм довелося так довго чекати на справедливість”, – цитує KNA директора музею Барбару Планкенштайнер (Barbara Plankensteiner). Йоганна Плошицкі проживала зі своїм чоловіком, співвласником великого торгового центру в Потсдамі, і двома дочками в Берліні. Після смерті чоловіка 1932 року вона успадкувала віллу в Берліні-Далемі, а також велику колекцію предметів мистецтва. Після приходу до влади націонал-соціалістів Плошицькі зазнала переслідувань, спрямованих проти євреїв. У віллі була розміщена школа з підготовки журналістів у “третьому рейху“.

Меблі, домашнє начиння і цінності, що належали сім’ї Плошицьких, були конфісковані гестапо. Етнологічний музей у Гамбурзі придбав тоді на аукціоні сім східноазіатських предметів мистецтва і 25 книг. Плошицкі, яка змінила своє ім’я після укладення шлюбу в США на Ханзі Шеєр і проживала в Лос-Анджелесі до своєї смерті 1981 року, подала 1948 року запит на їхнє повернення, і її прохання було схвалено. Три роки потому китайський фарфор і книги знову опинилися в її власності, але сліди Будди зникли. У Плошицької не було відомостей про місцезнаходження артефакту – музей не надав інформацію. В офіційній кореспонденції між міським відділом із відшкодування збитків і музеєм музейне керівництво заявило, що запитаного артефакту немає – у копії аукціонних списків “стара голова” (alter Kopf) була вказана як “старий горщик” (alter Topf). Ба більше, як повідомляє музей сьогодні, тодішнє керівництво висловлювало сумніви в законності запиту на повернення.

Довгий шлях до колишніх власників

У 2017 році директорка Барбара Планкенштайнер ініціювала систематичну роботу з дослідження походження об’єктів мистецтва. Два роки потому, під час підготовки до виставки “Степи і шовкові шляхи”, стало зрозуміло, що голова Будди – незаконно вилучений нацистами артефакт. Подальше розслідування і запит, що надійшов від групи спадкоємців, підтвердили підозри. Після того, як 2021 року надійшов запит від адвокатів, почався формальний процес реституції.

На врученні статуї колишнім власникам онук Ханзі Шеєр Стівен Маас заявив, що сім’я рада поверненню голови Будди, вкраденої нацистами з колекції бабусі, але багато конфіскованих тоді речей досі не повернуто. Офіційні процедури реституції після 1945 року часто обтяжливі і затягуються на довгі роки. Розгляд за запитом Ханзі Шеєр тривав до 1965 року. Документи показують, що ще 1960 року вона намагалася знайти об’єкти зі своєї колекції на основі протоколів аукціону. До цього часу вже йшлося тільки про фінансову компенсацію, бо більшість зі своїх творів мистецтва вона так і не отримала назад.

Понад 30 років тому в Німеччині було створено спеціальну комісію з повернення культурних цінностей, вилучених унаслідок переслідувань за часів націонал-соціалізму. Однак без нового закону про реституцію, про який у країні вже давно точаться суперечки, розв’язати суперечки щодо повернення вкрадених артефактів буде складно.

Вам також буде цікаво дізнатись:

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *