Нові вимоги до “ухилянтів” в Польщі та питання щодо блокування українсько – польського кордону.
З 1 липня у Польщі вступить в силу закон, що регламентують норми перебування українських біженців. Нові вимоги до “ухилянтів” в Польщі: чи можлива депортація?
У цьому питанні Польща керується виключно законодавством Європейського Союзу. Тому не може створювати ситуацію, коли в різних країнах ЄС будуть принципово різні підходи до українських біженців на прохання українського уряду.
Якби держава погодилася передавати українському уряду інформацію про чоловіків мобілізаційного віку, які перебувають на території Польщі, це призвело б до того, що ці люди просто переїхали б в інші країни ЄС. Туди, де умови для них кращі, як-от до Німеччини чи Іспанії. Це не в інтересах ЄС, де воліють уникнути повторних міграційних процесів. Тому Польща виходить з принципу, що це питання має бути вирішене на загальноєвропейському рівні, щоб бути обов’язковим для всіх країн ЄС.
У Польщі не підтримують тих, хто нелегально перетнув кордон.
З 1 липня набирає чинності норма, згідно з якою статус біженця можуть отримати лише ті люди, які легально перетнули кордон ЄС. За новими правилами Польщі, статус PESEL UKR можна буде отримати тільки після пред’явлення дійсного проїзного документа. Раніше було достатньо інших документів, а іноді інформацію заносили в базу даних зі слів самих заявників. Варто зазначити, що ця норма не стосується тих, хто вже прибув до Польщі раніше і отримав PESEL. Зрештою, кордон добре захищений, і випадків його нелегального перетину з боку України мало. Такі випадки можна порахувати на пальцях.
Інша справа – як реагуватиме Польща на заяви про реадмісію. Включаючи тих, кого звинувачують в ухилянні від військової служби.
По-перше, ця реадмісія вже функціонує. Українців, які скоюють злочини на території Польщі, депортують в Україну. І війна не є перешкодою в таких випадках. Звичайно, Україна може відмовитися приймати таких осіб, але поки що таких проблем не виникало. Щодо питання ухиляння від мобілізації, тут є складнощі.
В Україні діє воєнний стан, а в Польщі – ні. Тому кримінальна справа за статтею про ухилення від мобілізації не є підставою для передачі цієї особи в Україну.Для передачі в іншу країну необхідно, щоб характер злочину, в якому звинувачують людину, однаково трактувався як в Україні, так і в Польщі. Це неможливо, принаймні поки в Польщі немає воєнного стану.
Блокада кордону
Наразі ця проблема вирішена. Наприклад, при перетині кордону у Корчовій блокування немає і рух машин відбувається без перешкод. Якщо, не дай Боже, це станеться, Польща зі свого боку гарантує безперешкодний рух військових та гуманітарних вантажів. Уряд робить усе можливе, щоб ситуація з блокуванням кордону більше не повторилася. Є погрози знову заблокувати кордон, але поки що вони не реалізовані.
Читайте також:
Міграційна політика Варшави: нові умови https://uineu.org/2024/06/25/migraczijna-polityka-varshavy-novi-umovy/
CUKR для українців в Польщі: як отримати? https://uineu.org/2024/06/24/cukr-dlya-ukrayincziv-v-polshhi-yak-otrymaty/
Ціни на польське таксі злетіли вдвічі https://uineu.org/2024/06/24/cziny-na-polske-taksi-zletily-vdvichi/