“Не криза, а все ще спалахи минулого”. Віце-маршалок Сенату Польщі обговорив стан відносин між Польщею та Україною. Він також висловив свої думки щодо членства України в ЄС та роль Польщі в переговорному процесі. Як розвиваються сьогодні польсько-українські зв’язки та які історичні питання залишаються невирішеними між обома країнами?
Про стан відносин між Польщею та Україною та на інші питання відповідав віце-маршалок сейму, колишній депутат Європарламенту Міхал Камінський. У польських ЗМІ він відомий як відомий думка лідер і часто запрошується на інтерв’ю.
-
Пане Міхале, ви недавно повернулися з Одеського форуму безпеки в Україні. Яка на ваш погляд ситуація в країні, яку ви спостерігали під час цієї поїздки?
Я вбачаю із гордістю і захопленням, що навіть після другого року війни українське суспільство залишається рішучим у бажанні досягнення перемоги. Я бачу народ, який визначно йде до своєї мети, не відступаючи. Це дуже позитивний сигнал, який я отримав від кожної людини, кого зустрів у Одесі, і цей дух незламності дуже чітко відчувається в Україні. Але те, що викликає смуток і змушує задуматися, це очевидний недостаток допомоги Заходу для України під час цієї війни. Я кожного разу, перебуваючи в Україні, на власні очі бачу, як ефективно використовується допомога, що надходить, але її потрібно значно більше. Рішучість – це добре, але Росія не припиняє “натиск”, зокрема, обстріли енергетичної інфраструктури. Що, на вашу думку, може призвести до нової хвилі українських біженців до Польщі осінню або навесні? Минулої зими такої хвилі біженців, як ми сподівалися, не було.ЄС має бути готовий до будь-якого сценарію, але зараз головним завданням для нас, союзників України, є забезпечити безпечне перебування тих українців, які залишилися в Польщі у цей важкий час війни. На мою думку, зараз головним пріоритетом для Заходу повинно стати зміцнення протиповітряної оборони України, щоб атаки на енергетичну інфраструктуру не мали можливості наносити Росії збитки.
-
Як зараз виглядають польсько-українські стосунки після кризи зі збіжжям та блокуванням кордону?
Стосунки вже не є кризовими. Прем’єр-міністр Туск успішно виправив цю ситуацію, але чітко відчувається відсутність колишнього запалу у цих взаємин. На мою думку, велику роль в цьому мають відіграти політики. Вони в обох країнах не повинні забувати про внутрішні проблеми, які можуть впливати на відносини між Україною та Польщею. Також політики повинні розуміти, що гра за настроями може пошкодити польсько-українські стосунки. Навіть якщо це приносить користь короткостроково, в довгостроковому плані така політика може привести до негативних наслідків для обох держав. Тому сучасні політики у Польщі та Україні мають працювати над тим, щоб належним чином розуміти, наскільки важливі вони одне для одного.
Завжди Росія зацікавлена у тому, щоб поляки і українці конфліктували. Імперська Росія не могла б існувати, якщо б поляки та українці знайшли спільну мову. Росія не могла б стати тим, чим є сьогодні, якби кілька століть тому поляки й українці досягли згоди. Польсько-українські розбіжності стали основною передумовою для імперського існування Росії. Тому Росія завжди працює над тим, щоб роз’єднати українців і поляків, бо це завжди в її інтересах.
Наша величезна місія – подолати російську пропаганду. Основна причина полягає в тому, що особи, які виявилися російськими шпигунами в Польщі, активно поширювали антиукраїнські настрої. Росія вкладає значні зусилля в те, щоб досягти поляків фейковою інформацією, яка має на меті погіршити їхнє ставлення до українців. Цей вплив вже відчутний в частині польського суспільства. Нашою основною метою є боротьба з російською пропагандою.
-
Як зараз співпраця між польським і українським парламентами і урядами? Що є найбільш ефективним у цій співпраці?
Я вважаю, що завжди найефективнішими є міжособисті контакти, які зараз через обставини обмежені. Люди мають знати одне одного, здійснювати телефонні дзвінки, зустрічатися, не лише політики, щоб вирішувати справи. Польські і українські політики мають підтримувати тісний зв’язок, бо це сприятиме швидшому вирішенню усіх спірних питань. Я впевнений, що коли Україна стане членом ЄС, співробітництво між поляками і українцями стане ще більш важливим і продуктивним.
Читайте також:
Українським фермерам не потрібно слідувати польській моделі https://uineu.org/2024/06/27/ukrayinskym-fermeram-ne-potribno-sliduvaty-polskij-modeli/
Що можна перевозити з України до Польщі? https://uineu.org/2024/06/27/shho-mozhna-perevozyty-z-ukrayiny-do-polshhi/
Надання Україні озброєння за рахунок заморожених активів РФ https://uineu.org/2024/06/27/nadannya-ukrayini-ozbroyennya-za-rahunok-zamorozhenyh-aktyviv-rf/