Сусід залишився задоволений. Введення мит ЄС на українські яйця стало вигідним для поляків. Було прийнято рішення Європейської комісії застосувати механізм «екстреного гальмування», запровадивши мита на українські яйця. Це одразу дало результат.
Павло Подставка, глава польської федерації птахівників і виробників яєць, повідомив PAP, що відновлення мит на українські яйця стало корисним для польських фермерів.
«Довгий час ми спостерігали стагнацію закупівельних цін на яйця через низькі ціни від конкурентів з України. Наші птахівники змушені були продавати продукцію майже за собівартістю. Пройшло лише кілька десятків годин і вже видно відновлення попиту, що свідчить про нормалізацію ринку», — зазначив Подставка.
Павло Лютий, представник компанії Fermy Woźniak — найбільшого виробника яєць у Польщі та одного з найбільших у світі, зауважив: «Запровадження мит на імпорт яєць з України до Європейського Союзу приносить перші позитивні результати для польських виробників та експортерів. Ми спостерігаємо зростання інтересу з боку контрагентів з ЄС та третіх країн до закупівлі яєць з Польщі».
Він додав, що на ринку яєць перемагає той, хто пропонує нижчі ціни, і конкурувати з Україною польським виробникам важко.
Раніше повідомлялося, що з 2 липня Європейський Союз відновив мита на яйця і цукор з України через перевищення квот.
Мита діятимуть до 5 червня 2025 року. Чинний регламент безмитної торгівлі для України включає механізм «екстреного гальмування» для окремих продуктів, зокрема яєць та цукру.
Цей механізм спрацьовує автоматично, якщо обсяг імпорту досягає середньорічного рівня, зареєстрованого між 1 липня 2021 року та 31 грудня 2023 року. Для яєць цей обсяг становить 23 188,96 тонни, для цукру — 262 652,68 тонни.
Після досягнення цього обсягу Єврокомісія протягом 14 днів встановлює тарифну квоту відповідно до угоди про вільну торгівлю. Оскільки імпорт з початку 2024 року вже перевищив ці обсяги, до кінця 2024 року встановлюються мита режиму найбільшого сприяння (MFN).