У Кракові створюють “бібліотеку запахів”: як вона працюватиме
Національний музей Кракова ініціював створення “бібліотеки запахів спадщини”. З історичних артефактів планується отримувати та зберігати нюхову інформацію про експонати та збагачення відвідувачів музею новим виміром експонування.
Джерело: https://acc.cv.ua/news/storystorynka/tsikavo/u-krakovi-stvoryuyut-biblioteku-zapahiv-yak-vona-pracyuvatime-103329. Сайт https://acc.cv.ua/
“Бібліотека запахів спадщини” у Кракові
На отримання аромату з першого артефакту пішло 9 місяців.
У рамках ініціативи Одотеку Національний музей Кракова та Національний музей Словенії в Любляні досліджують способи збереження нюхової інформації про експонати. Для цього заархівують 10 історичних артефактів, серед яких роботи польських художників та тютюн одного з національних поетів Словенії.
“Аромат є компіляцією інформації про картину – її техніку, історію та матеріали збереження,” – пояснила Ельжбета Зигер, головний куратор Національного музею в Кракові.
Перший предмет, з якого витягли аромат, – картина «Дама з горностаєм» Леонардо да Вінчі. Аромат діставали з картини 9 місяців: за допомогою сучасного обладнання та власного нюху експертів. Запах змогли розкласти на складові, вчені назвали кожен інгредієнт. Мета полягає в тому, щоб додати ще один вимір експонування артефактів, щоб люди також могли насолоджуватися їхнім ароматом, що буде особливо важливо для відвідувачів музею з вадами зору.
Джерело: acc.cv.ua
Мета “бібліотеки запахів спадщини”
Мета створення “бібліотеки запахів спадщини” полягає в додаванні ще одного виміру до експонування артефактів, щоб люди могли насолоджуватися їхнім ароматом. Це буде особливо важливо для відвідувачів музею з вадами зору.
Також у Кракові діє єдина книгарня-кав’ярня “Нитка”, де звучить виключно українська мова. Заснувала її українка, яка проживає в Кракові вже 10 років. Заклад пропонує не лише можливість випити кави, а й насолодитися живою українською музикою, почитати українську книгу та зберегти свою культуру.
У “Нитці” проходять безкоштовні літературні зустрічі, презентації книг українських письменників, виступи українських гуртів та заходи, присвячені популяризації української культури. Працюють у кав’ярні-книгарні переважно українці, які перебували на межі соціального виключення та не могли знайти роботу.
Кав’ярня-книгарня “Нитка” відкрилася під час жорсткого карантину в самому серці Кракова, в старому місті. Поруч розташовані історичні архітектурні пам’ятки: кафедральний собор Станіслава і Вацлава, храми, старі будівлі.
Читайте також:
Унікальні місця у Польщі, які потрібно побачити https://uineu.org/2024/07/18/unikalni-misczya-u-polshhi-yaki-potribno-pobachyty/
Захід у Варшаві, присвячений ролі української діаспори https://uineu.org/2024/07/04/zahid-u-varshavi-prysvyachenyj-roli-ukrayinskoyi-diaspory/
400 польських сімей у програмі “Добрий старт” https://uineu.org/2024/07/03/400-polskyh-simej-u-programi-dobryj-start/