У Варшаві 23 липня пройшов мітинг за декриміналізацію абортів., Кілька сотень учасників, в основному – жінок, вимагали змін у законодавстві щодо абортів. Акція відбулася після того, як Сейм 12 липня відхилив законопроект про лібералізацію аборційного законодавства. Учасники мітингу тримали плакати з гаслами “Коли закінчиться страждання жінок?” і “Роби аборт, рятуй життя”. А також вимагали легалізації та безкоштовності абортів. Під час голосування бракувало голосів, в тому числі частина депутатів від PSL. Учасники акції виступили проти цього рішення, підкреслюючи, що аборти залишаються важливою темою для обговорення в суспільстві Польщі.
У Варшаві пройшов мітинг за декриміналізацію абортів. На мітингу виступив лікар із Краківського шпиталю, Домінік Пшишлаковський, який підтримав право жінок на переривання вагітності. За його словами, необхідно забезпечувати безпеку жінкам і тим, хто допомагає їм у здійсненні абортів за допомогою адміністративних методів.
«Аборт у першому триместрі, а саме до 12 тижня, є доступним у вигляді фармакологічних таблеток завдяки жіночим організаціям, які забезпечують доступ до них. І це ніхто не змінить. Депутати, незалежно від їхніх рішень, не здатні заборонити жінкам позбутися небажаної вагітності», – заявив лікар.
Кілька метрів від протесту за декриміналізацію абортів свій мітинг, значно менший за кількістю учасників, проводили противники переривання вагітності, зокрема, фонд «Рятуй життя». Вони гасили «Не вбивай» та вмикали звуки дитячого плачу, а на плакатах розміщували зображення плоду після аборту. Радіо Свобода не вдалося спілкуватися з противниками абортів через кордон поліції.
Прем’єр-міністр Дональд Туск відповів на запитання журналістів щодо протестів прихильників лібералізації аборційного законодавства. Він відзначив, що не відчуває докорів сумління, оскільки робить все можливе, щоб покінчити з “жіночим пеклом” в Польщі.
«Виявилося ілюзією, що прихильники лібералізації абортів є більшістю в Сеймі. Навпаки, у цьому Сеймі більшістю є партія “Право і справедливість”, “Конфедерація” і більшість “PSL” (Польська селянська партія), тому законодавчо складно внести будь-які зміни», – заявив Дональд Туск.
22 жовтня 2020 року Конституційний суд Польщі зміцнив одне з найсуворіших в Європі законодавств щодо абортів. Згідно з законом 1993 року, аборт дозволявся у разі зґвалтування, інцесту, а також якщо вагітність чи пологи загрожували життю чи здоров’ю матері, або якщо плід був незворотно інвалідним. Останній з цих пунктів було викреслено із законодавства, що призвело до майже повної заборони абортів у країні, враховуючи, що саме ці умови найчастіше дають підставу для переривання вагітності.
Ця ситуація призвела до кількох випадків смерті жінок через відмову медичних працівників виконати аборт. Тисячі жінок вийшли на вулиці, протестуючи проти суворого законодавства.
Також відомо, що Дональд Туск оголосив про звільнення депутата своєї партії “Громадянська коаліція” Вальдемара Слугоцького з посади заступника міністра розвитку і технологій. Це рішення було прийняте через його відсутність у Сеймі під час голосування за легалізацію абортів.
Польський прем’єр висловив свою відповідальність за всі аспекти, які відбуваються в країні та в його коаліції. “Я вирішив прийняти рішення щодо звільнення Вальдемара Слуцького з посади заступника міністра розвитку і технологій”, – заявив Туск, коментуючи невдалий результат голосування за часткову декриміналізацію абортів у польському Сеймі. Він також висловив сум із-за того, що не зміг знайти аргументів, щоб переконати тих, хто проголосував інакше, ніж він.
Раніше повідомлялось:
Туск відреагував на заяву Дуди: “зневажив польський уряд” https://uineu.org/2024/07/11/tusk-vidreaguvav-na-zayavu-dudy-znevazhyv-polskyj-uryad/
У Польщі стартує нова програма “Aktywny rodzic” https://uineu.org/2024/07/15/u-polshhi-startuye-nova-programa-aktywny-rodzic/
Мільйони на ремонт резиденції Дуди – поляки обурені https://uineu.org/2024/07/15/miljony-na-remont-rezydencziyi-dudy-polyaky-obureni/