Приєднатись до нашого  Telegram-каналу

Як здати кров у Польщі?

0
1 рік ago

Донорство — важливий процес, завдяки якому медики ефективно лікують хворих із дефіцитом крові. Зазвичай це люди з серйозними травмами, порушеннями згортання крові, ті, хто втратили багато крові під час операції, проходять хіміотерапію чи потребують трансплантації. Як стати донором у Польщі розповідаємо у статті.

Що потрібно для донорства крові?

Щоб здати кров, варто знайти найближчий пункт донорства на спеціальній мапі, яка охоплює всю Польщу. За добу до донації необхідно пити багато води, не перенавантажуватися фізично, менше палити, не вживати алкоголь чи інші психоактивні речовини, добре почуватися і не приймати жодних ліків. Варто також добре виспатися і вживати легку, нежирну їжу.

Донором може стати людина:

 • від 18 до 65 років
 • важить понад 50 кілограмів;
 • не робила татуювань, пірсингу та інших проколів на тілі протягом останніх півроку;
 • не мала переливання крові чи лікування крові лікарськими препаратами протягом останніх півроку;
 • не мала операцій, ендоскопії чи інших інвазивних діагностичних тестів протягом останніх півроку.

Більше про процес здавання крові можна почитати на порталі донорів.

Як стати Почесним Донором Крові?

У Польщі отримати звання Почесного Донора Крові (Honorowy Dawca Krwi) може будь-яка людина, що добровільно здала свою кров хоча б один раз. Якщо ви хочете мати посвідчення ПДК, потрібно оголосити про цей факт під час реєстрації на донацію. Кожен Почесний Донор Крові має право на:

 • звільнення від роботи чи навчання в день здавання крові та наступний після нього день;
 • харчування для відновлення калорійністю 4500 ккал (зазвичай у вигляді шоколаду);
 • податкову пільгу;
 • відшкодування втраченого заробітку;
 • отримання результатів аналізу крові безкоштовно;
 • відшкодування витрат на проїзд громадським транспортом від місця проживання до найближчого державного закладу служби крові.

Після здавання 5 (для жінок) чи 6 (для чоловіків) літрів крові кожна особа має право на звання Заслуженого Почесного Донора (Zasłużony Honorowy Dawca Krwi).

Донор отримує додаткові пільги:

 • позачергове користування послугами охорони здоров’я;
 • безкоштовне забезпечення лікарськими засобами, зазначеними у спеціальних переліках, до граничної ціни;
 • знижки в деяких готелях, магазинах, пунктах обслуговування тощо;
 • у деяких містах: знижка або безкоштовний проїзд у громадському транспорті.

Найвища відзнака, яку може отримати донор — «Почесний донор крові – заслуга здоров’я нації». Її присвоює особисто Міністр охорони здоров’я та соціального забезпечення після запиту до Польського Червоного Хреста або RCKiK (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa). Таке звання дають за особливу діяльність у донорському русі, допомогу в порятунку людських життів та за умови здачі від 20 літрів крові.

Пропонуємо вам долучитися до наших Telegram-каналів за посиланням

Українці в Польщі новини –  https://t.me/U_IN_PL

Українці в Німеччині новини – https://t.me/U_IN_DE

Податкові пільги для Почесних Донорів

Люди, які працюють у Польщі, можуть вписати до податкової декларації донорську пожертву. Якщо ви здавали кров у 2022, то маєте включити донацію до ПІТ 37 (PIT 37) у 2023 році. За кожен літр крові вам відшкодують 130 злотих. Пільгу можна отримати за обмежену кількість зданої протягом року крові:

 • 2,7 літра цільної крові з чоловіка та 1,8 літра з жінки;
 • до 12 літрів тромбоцитів;
 • до 25 літрів плазми.

Зверніть увагу: сума грошового відшкодування не може перевищувати 6% від суми загального річного доходу. Якщо вона буде більшою, ви зможете відняти лише 6%.

Програми лояльності для донорів

У Польщі існує план охорони здоров’я, покликаний залучити більше постійних донорів, які гарантують стабільність медичної системи, і забезпечити Польщу кров’ю та її компонентами до 2026 року. У його рамках уряд створив програму лояльності, яка називається «Важлива кожна крапля» (Każda kropla jest cenna). Щоб приєднатися до акції, потрібно заповнити декларацію у RCKiK (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa). Після донації крові або її компонентів на стійці реєстрації у центрі потрібно взяти брошуру і купон для збору марок — так званих «крапель». Після кожної пожертви ви отримаєте бонуси:

 • за цільну кров — 6 «крапель» для жінок, 4 «краплі» для чоловіків;
 • за тромбоцити — 4 «краплі»;
 • за плазму — 1 «краплю».

Крім того, за кожного запрошеного до програми друга можна отримати додаткову «краплю».

Побачити більше: Чому в Польщі такі великі ціни на продукти

Бонусні марки потрібні, щоб обміняти їх на матеріальні призи з каталогу: чашки, футболки, рюкзаки, спортивні сумки та рушники, парасольки, екологічні пляшки для води, бамбуковий судок для їжі, гра в кості.

Кров для України

Польська державна служба крові готова співпрацювати з Україною та допомагати за необхідності. Наразі в Україні достатньо ресурсів, тому цілеспрямовані акції донацій не проводяться. А все ж таки, ситуація нестабільна і може змінитися в будь-який момент, тож уряд створив офіційну форму для тих, хто бажає допомогти українцям. Якщо з’явиться нагальна потреба у крові, до вас звернуться особисто і запропонують стати донором.

Пропонуємо ознайомитися зі статтею про стоматологію для українців у Польщі.

Долучайтесь до поштової розсилки U IN EU

Щотижневий дайджест

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *